Åre Bergscyklisters lysande avslutning

Det har blivit lite av en tradition att avsluta Åre Bergcyklisters onsdagscyklingar med cykling i Björnen med pannlampor. För att spetsa till det lite extra får vi dessutom låna några extra lampor från Silva.

Vi börjar aftonen i Andreas Kantermos garage och fixar till så alla har bra lampor på både hjälm och styre. Med sladdar integrerade i resårbandet till lampan är det snabbt fixat. Som att dra på sig ett par goggles. Inga lösa sladdar hängande. Suveränt system. Batteriet i nacken och en liten effektiv lampa i pannan.



På med ryggsäckar, hjälmar och varma kläder. Sedan är det bara att ge sig ut i spenaten och ha roligt.



Himlen är fortfarande blå precis när solen håller på att gå ned. Uppe vid Björnliftens avstigning njuter vi av den sista rosa strimman sol som tippar ned bakom fjällkanten. Ett härligt skådespel på himlen.




Lite trampande runt på Björnens stigar och sedan nedfärd mot Andreas garage igen.



Väl nere i garaget igen avslutar vi med hälsokost och sportdryck och firar att vi lyckats genomföra ytterligare en säsong med social rides i cykelsadeln. Ett mycket trivsamt gäng som cyklat varje vecka hela sommaren. Vi vill betona att det är en social tillställning och att alla som är medlemmar i Åre bergscyklister är välkomna. Den som har roligast vinner!

Stort tack för den här säsongen alla ledare: Andreas, Magnus, Martin och alla deltagare. Vi ses igen när snön smält!
Text & Foto: Ola Rockberg

Comments