Vi cyklar med färgerna och mörkret

Tio cyklister från Åre Bergscyklister ses i den vackert höstfärgade jämtlandsskogen för att njuta av färgprakten i september och för att försöka orientera sig i de mörka skogarna.

Det är aningen kallt och vi funderar på hur mycket vi ska klä på oss och hur blött det kommer att bli. Lite spännande med både vädret och det faktum att vi vet att halva turen kommer att genomföras i höstmörker.
Värmen kommer snabbt så fort vi fått rull på ekipagen. Några stopp längs vägen för att samla hela gänget och för att tjöta lite, snacka cykelprylar och för att hämta andan igen. Ingen hets, bara social ride.

Härliga barrstigar och torra åsar i början på turen. Det gäller dock att hålla tungan rätt i munnen när man passerar blöta stenar och rötter.



Glada miner och hålla ihop hela gänget. Det är melodin på de här onsdagscyklingarna med Åre Bergscyklister.

Mörkret infaller snabbt och det är lite det vi väntar på under turen. Det blir en dimension till av spänning när lamporna åker på. Också extra noga att hålla koll på alla i gruppen. Fler stopp och mer snack för att hålla församlingen på tårna. Magnus tar kön och samlar ihop ligan som värsta vallhunden. Är Magnus med är alla med. Allas lampor fungerar. Perfekt nu kör vi. Mot den jämtländska höstskogen!

De ståtliga höstfärgerna markeras ännu tydligare i skenet av lamporna. Det blir en intim känsla av tillhörighet när vi alla samlas i lampornas varma sken.


Om passagen av hängbron är vinglig i dagsljus så blir det inte lättare när mörkret faller på. En och en tar sig i lugn och ro över vattnet med hjälp av sin lampa.

Leran sätter sig i hjulen och de gula höstlöven på marken gör stigar och spänger spännande hala. Härlig tur i jämtlandsskogarna. Det gör vi om. Hänger du med nästa gång?

Text & foto: Ola Rockberg

Comments