top of page

Bra helg i Åre

Writer: Ola RockbergOla Rockberg

Soligt, kallsnö och vindstilla ... kan inte bli bättre!






En magisk lördag, kanske årets bästa på högzon på Åreskutan. Visserligen är det inga mängder med snö jämfört med tidigare år på fjället men de senaste snöfallen har gjort susen och skidåkningen är toppen. Med många skidåkare överallt på fjället trampas luften ur den nya kallsnön och bildar ett fint bärande lager. Med lite mer påfyllning av snö snart blir det här snölagret fint som bas.







De röda transportlådorna hade mycket att göra i helgen. Många skidsugna människor på besök men ändå inte mycket trängsel. Sådana här dagar sprider folk ut sig över skidområdet och tar gärna långlunch så det blir bara liftköer någon enstaka timme.









Man kan inte säga annat än att Skistar satsar hårt på vintersäsongen. Det här med nedisning är ett stående inslag på Åreskutan. Så här i besparingstider är många företag medvetna om att det gäller att elektrifiera sina produkter. Audi har sin E-tron, energiföretagen jobbar med E-mobilitet och Skistar Åre har sin E-rektion.







Stort tack för en bra skidhelg i Åre. Vi avslutar med den sedvanliga solnedgången över Åresjön.







Text & foto: Ola Rockberg

 
 
 

Bình luận


  • Facebook
  • Instagram
  • Linkedin
  • Facebook
  • Instagram
  • Linkedin
bottom of page